Dnes jsme se rozloučili se studenty zdravotní školy v Michalovcích

24.9.2021

Dnešek byl posledním dnem dvoutýdenní stáže, kterou u nás absolvovala dvanáctičlenná skupina studentů maturitního ročníku Střední zdravotnické školy Michalovce. Studenty musíme pochválit, protože byli velmi šikovní a ze své praxe v naší nemocnici vytěžili maximum. Kromě jiného je nadchly především operační sály, jednotky intenzivní péče a také oddělení klinické biochemie.

„Viděli jsme, co se s biologickým materiálem děje po odběru. Laboratorní pracovníci nám dali spoustu cenných rad, například jak správně odebrat krev, aby jí nebylo málo, nebo jak ji promíchat, aby se nevytvořily krevní sraženiny. Také nás velmi zaujal systém autotransfuze, kdy si pacienti mohou před operací nechat odebrat krev a v případě krevní ztráty pak dostat svou vlastní,“ shodli se slovenští studenti.

Studenti se dostali na všechna oddělení a přišli do kontaktu s výkony a přístroji, s kterými se v rámci školní praxe běžně nesetkávají. Chválili přístup personálu, který se snažil, aby si vyzkoušeli co nejvíce praktických záležitostí, a vážil si každé činnosti, kterou mladí přispěli k plynulému chodu oddělení. „Měli jsme velmi pozitivní zpětnou vazbu jak od personálu nemocnice, tak od pacientů, kteří byli vděční opravdu za každou maličkost. Vlastně všichni jsou tady hrozně pozitivní, což je super,“ usmívali se budoucí zdravotníci.

Karvinská hornická nemocnice je dlouhodobě nakloněna nejen vzdělávání svých zaměstnanců, které maximálně podporuje ve zvyšování kvalifikace, ale i vzdělávání studentů. „Ta mezera na trhu tady je, a když středoškolští absolventi nebudou mít dobré vzdělání a kontakt s praxí, tak to pak bude v té praxi chybět. Jsme proto otevřeni jak individuálním stážím, tak praxím organizovaných skupin. A také doufáme, že některým budoucím zdravotníkům se u nás zalíbí a přijdou k nám pracovat,“ říká naše náměstkyně pro ošetřovatelskou péči Bc. Táňa Bělicová.