Karvinská hornická nemocnice je registrovaným očkovacím centrem

19.1.2021

Karvinská hornická nemocnice je očkovacím centrem s týdenní kapacitou 40 lidí. Očkováno je tedy osm lidí denně, a to seniorů starších 80 let, kteří se objednali prostřednictvím Centrálního rezervačního systému ministerstva zdravotnictví. Očkování probíhá v pracovní dny vždy od 10 do 12 hodin na oddělení pracovního lékařství. Očkuje se vakcínou proti koronaviru od společnosti Pfizer. Před vstupem do očkovacího centra je nutné předložit občanský průkaz a průkaz pojištěnce.

Samotnému očkování předchází krátký rozhovor se zdravotníkem, který položí očkovanému pár otázek týkajících se jeho zdravotního stavu a případných alergií. Očkovací látka se aplikuje do svalu v oblasti ramene. Po očkování je nutné vyčkat 30 minut v čekárně pro případ, že by se očkovanému udělalo nevolno. Za 21 dní je potřeba dostavit se k aplikaci druhé dávky očkovací látky, aby byla zajištěna co nejvyšší ochrana.

V den očkování i následující den je vhodné dodržovat klidový režim. První dávka nezaručuje dostatečnou ochranu, proto je nadále potřeba dodržovat všechna opatření, tzn. nošení roušky nebo respirátoru a ochranných rukavic, časté mytí a dezinfekce rukou a dodržování dostatečného odstupu. Po očkování se může projevit bolest, zarudnutí nebo otok v místě vpichu, únava, bolest hlavy, svalů či kloubů, méně často nevolnost, třesavka, zvýšená teplota nebo zimnice. Příznaky obvykle do několika dní samy odezní. Pokud by však přetrvávaly déle než tři dny, měl by očkovaný kontaktovat svého praktického lékaře.