Máme za sebou první testovací den pro širokou veřejnost

15.3.2021

Testovací místo v Karvinské hornické nemocnici má za sebou první den antigenního testování pro veřejnost bez předchozího objednání. Nejvíce zájemců přišlo hned z rána, po půl sedmé postávalo před dveřmi asi 25 lidí. V 8:30 hodin už ale byla čekárna skoro prázdná, na výsledek testu tam čekal jeden muž a mezitím dorazily dvě mladé ženy. Podobná situace panovala během celého pondělního dopoledne. Lidé se v čekárně nehromadili.

„Během prvního dne se přišlo nechat otestovat 60 lidí. Odběrový tým zaznamenal pět pozitivních výsledků. V těchto pěti případech byl okamžitě proveden PCR test,“ informoval ředitel Karvinské hornické nemocnice MUDr. Tomáš Canibal.

Možnost udělat si test zdarma a bez předchozího objednání využili lidé hlavně z pracovních důvodů a také proto, aby mohli navštívit své příbuzné v domovech pro seniory či v jiných sociálních zařízeních. Několik lidí uvedlo, že chtěli využít možnost nechat si udělat test okamžitě, protože čtrnáctidenní čekací lhůty prý nejsou v okolních zařízeních výjimkou.

Karvinská hornická nemocnice je tradičním poskytovatelem pracovnělékařských služeb. „Když teď vláda schválila povinné testování ve firmách, tak my jsme samozřejmě kapacitně připraveni testovat od pondělí do pátku. Smluvní partneři nám pokryli tři dny v týdnu, takže jsme se rozhodli nabídnout v pondělky a úterky testování také široké veřejnosti,“ uvedla mluvčí nemocnice Ing. Andrea Vargová.

Tým testovacího místa je schopen otestovat cca 30 lidí za hodinu. Při provozní době od 7 do 13 hodin je to tedy 180 lidí denně. Scénář dlouhých front a hromadění lidí v čekárně se však 15. března nenaplnil a nemocnice dělá vše proto, aby k němu nedošlo ani v dalších dnech.

„Očekávali jsme trochu větší zájem ze strany veřejnosti, a proto jsme měli v záloze ještě jeden odběrový tým. Jsme si však vědomi, že je to poměrně novinka, která se určitě ještě rozkřikne, takže počítáme, že zájem bude narůstat a intenzivně pracujeme na zprovoznění rezervačního systému,“ dodala mluvčí nemocnice.