Nová budova už dva týdny slouží pacientům

18.1.2021

Ambulance v přízemí modulární přístavby Karvinské hornické nemocnice se v prvním lednovém týdnu otevřely pacientům. V druhém lednovém týdnu byl zahájen také provoz oddělení následné péče v první patře. Oddělení ortopedie ve druhém patře zatím zůstává zavřené. Podle aktuálního mimořádného opatření ministerstva zdravotnictví nesmí nemocnice od 31. prosince 2020 přijímat pacienty na plánovanou odložitelnou péči.

Stavba třípodlažního objektu ze 77 předem modifikovaných kontejnerů, který je s hlavní budovou propojen spojovacím krčkem v přízemí a druhém patře, trvala pět měsíců. Modulární systém se zde osvědčil jako rychlé řešení pro poskytnutí potřebné zdravotní péče. První modulární nemocniční objekt v České i Slovenské republice vzbudil zájem dalších nemocnic. Inspiraci v něm našly třeba pražská Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a Krajská nemocnice T. Bati ve Zlíně.

Stavbu budovy za více než 100 milionů korun iniciovala potřeba rozšíření ortopedie, která patří ke klíčovým specializacím Karvinské hornické nemocnice. V nové budově najdou pacienti ortopedickou, spondylochirurgickou, anesteziologickou a protetickou ambulanci. Zprovoznění těchto ambulancí přinese pacientům další zkvalitnění zdravotní péče, které spočívá i ve zkrácení doby strávené v čekárně.

Čekací doby na plánované operace se zkrátí se zprovozněním nového oddělení ortopedie v 2. patře, které navýší kapacitu nemocnice o 18 standardních lůžek a 4 lůžka na jednotce intenzivní péče.

Za normálních okolností provedeme ročně přes 700 totálních endoprotéz, většinou kyčlí a kolen, zhruba stejný počet ostatních ortopedických operací, nejčastěji artroskopií kolenních a ramenních kloubů, a asi 350 operací páteře. Po rozšíření ortopedie předpokládáme roční navýšení výkonů o 180 totálních endoprotéz a 380 ostatních ortopedických operací. 

MUDr. Tomáš Canibal, ředitel Karvinské hornické nemocnice