Před 20 lety se u nás operovala první páteř

9.7.2022

První červencový den jsme si v naší nemocnici připomněli 20. výročí oddělení chirurgie páteře. Dnes si připomínáme historicky první operaci páteře, která na tomto oddělení proběhla 9. července 2002. Šlo o operaci dospělé skoliózy předním přístupem, při které lékaři 63leté pacientce sešroubovali pět obratlů. Operaci vedl zakladatel české spondylochirurgie prof. MUDr. Otto Vlach, DrSc.

„V současné době už přední výkony neděláme. Operace s přístupem k páteři přes břišní nebo hrudní dutinu byly náročnými výkony jak časově, tak technicky, protože vyžadovaly přítomnost břišního, případně hrudního chirurga. Také pro pacienty byl tento výkon v rekonvalescenci náročnější. Nyní provádíme výkony hlavně mininvazivně s mnohem menšími krevními ztrátami. Velkým posunem je i časově kratší operační výkon,“ říká primář oddělení chirurgie páteře MUDr. David Buzek s tím, že za posledních 20 let se spondylochirurgie dynamicky vyvíjela jak v implantátech, tak v operační technice.

V roce 2002 provedli naši lékaři 57 operací páteře. O rok později už to bylo 254 operací. Nyní provádíme až 300 operací páteře ročně. Nejčastěji se jedná o nápravu degenerativních onemocnění, tedy mininvazivní stabilizace bederní páteře, dále pak operace krčních páteří a operace výhřezů meziobratlových plotének.

Archivní foto