Příjmová ambulance od nynějška funguje v nepřetržitém provozu

6.4.2021

Od úterý 6. dubna funguje v Karvinské hornické nemocnici příjmová ambulance s nepřetržitým provozem. Dochází tak k centralizaci neodkladné péče o pacienty, kteří dorazí do nemocnice po vlastní ose, nebo sanitou Zdravotnické záchranné služby. Centrální příjmové pracoviště umožní rychlejší a plynulejší předání pacienta do péče odborného lékaře a usnadní práci pracovníkům záchranky i sestrám na lůžkových odděleních.

Příjmová interní a neurologická ambulance je umístěna v přízemí nemocnice v prostorách, ve kterých se dříve nacházely ortopedické ambulance a ambulance chirurgie páteře. Po přestěhování těchto pracovišť do nové modulární budovy se prostory uvolnily a management nemocnice rozhodl zřídit v nich centrální příjem.

Ode dneška je to jediné kontaktní místo, kde jsou akutní pacienti předáváni a přebíráni. V příjmové ambulanci je jim poskytnuta prvotní diagnostika a ošetření, včetně zázemí na expektačních lůžkách. Pokud zde pacient na léčbu zareaguje a jeho akutní problém odezní, odchází domů. Na kontrolní vyšetření pak nepřichází do této příjmové ambulance, ale do ordinace konkrétního ambulantního specialisty. 

MUDr. Tomáš Canibal, ředitel Karvinské hornické nemocnice

Jestliže ošetření na centrálním příjmu nevede k odeznění akutního stavu, je pacient připraven k hospitalizaci. K té dochází až po absolvování všech potřebných odběrů a vyšetření v příjmové ambulanci, což významně zjednodušuje práci sestrám na lůžkových odděleních. Jeden cíl dojezdu, na kterém už čeká připravený zdravotnický tým včetně odborného lékaře, je zase velkým přínosem pro posádku záchranky.

Určitě nám to urychlí a usnadní práci. Předtím tady byl ten příjem komplikovanější v tom, že do 15. hodiny probíhal na ambulanci a pak se řešil přes oddělení ve 3. nebo 4. patře. Teď ty pacienty budeme předávat na jednom místě, takže ze sanitky budeme volat na jedno číslo, na kterém sestřičce sdělíme, o jakého pacienta jde, ona zavolá odborného lékaře a ten už nás, v ideálním případě, bude čekat na příjmu.

Šárka Janošecová, sestra ZZS MSK