Týdně provádíme na čtyři desítky plánovaných operací

3.5.2021

Karvinská hornická nemocnice obnovila po 7. dubnu elektivní péči a nyní opět provádí tolik plánovaných operací, kolik jich prováděla před tím, než naplno udeřil covid. O maximálním rozsahu plánované operativy, kterou umožňuje zprovoznění nové modulární budovy, se však ještě mluvit nedá, protože nemocnice nadále pečuje o pacienty s covidem a udržuje rezervní covidová lůžka.

Do běžného provozu se vrátily všechny tři operační sály a první pacienti obsadili druhé patro nové budovy, kde se teď využívají jak standardní lůžka, tak lůžka intenzivní péče.

„Denně provádíme pět malých výkonů, dvě operace páteře a tři endoprotézy. Před každou operací musíme pacientovi provést PCR test. Už jsme zachytili i několik pozitivních případů, u kterých se plánovaný výkon nemohl uskutečnit.

MUDr. Tomáš Canibal, ředitel Karvinské hornické nemocnice

Svému účelu opět slouží oddělení rehabilitace, které bylo po několik měsíců covidovou jednotkou. Posledním krokem, který umožní navýšení počtu plánovaných operací, je otevření oddělení chirurgie páteře. To zatím zůstává zavřené, protože část zdravotnického personálu je stále vyčleněna na péči o covidové pacienty.

Od 23. října do 7. dubna jsme na základě mimořádných opatření Ministerstva zdravotnictví ČR nemohli operovat. Čekací doby se protáhly o půl roku a o tuto dobu se protáhnou i u nových indikací, proto je naší snahou průběžně navyšovat počty operací, abychom čekací doby na výměny nosných kloubů a operace páteře co možná nejvíce zkrátili.

MUDr. Tomáš Canibal, ředitel Karvinské hornické nemocnice

„Na tu operaci jsem kvůli koroně čekal dlouho, ale hned, jak se zase dalo operovat, jsem šel mezi prvními a jsem za to rád. Já jsem necelé dva roky po operaci páteře, ale nějak to pořád nebylo dobré. Nemohl jsem chodit, protože ta bolest, co mi z nohy vystřelovala do páteře, byla hrozná. Očekávám, že po operaci kolena se mi bude i ta páteř lépe hojit a že budu lépe chodit.

František Svák, pacient ortopedického oddělení