V osmičce českých lékařů s atestací ze spondylochirurgie je i primář Buzek

8.12.2020

Primář oddělení chirurgie páteře Karvinské hornické nemocnice MUDr. David Buzek koncem listopadu složil historicky první českou atestační zkoušku ze spondylochirurgie. Potvrdil tak dlouholeté zkušenosti a dobré výsledky svého oddělení, které už víc než 15 let patří k akreditovaným pracovištím České spondylochirurgické společnosti. Primář Buzek je momentálně jediným doktorem na Moravě, který spondylochirurgickou atestaci má. Celkově je v Česku prozatím osm lékařů s touto atestací.

Získáním spondylochirurgické atestace chce specialista na skoliózy a mininvazivní operace jednak podtrhnout kredit svého oddělení, jednak pojistit jeho budoucnost. Časem by měla uvedená atestace sloužit také jako potvrzení pro pojišťovny, že mohou s Karvinskou hornickou nemocnicí nasmlouvat páteřní výkony, protože její oddělení páteřní chirurgie je zárukou dobře odvedené práce. Pacienti, kteří za primářem Buzkem dojíždějí z celé republiky, jsou toho důkazem. Jedním z nich je Jiří Svoboda z Kraslic.

„Byl jsem dvakrát operovaný v jedné z pražských fakultních nemocnic, ale moje problémy se zády přetrvávaly a měl jsem jít na další zákrok. Týden jsem ležel v nemocnici na kapačkách, každý den mi říkali, že dnes mě čeká operace, a nakonec mě poslali domů. Tehdy jsem si řekl, že toto teda ne. Známý mi pak doporučil doktora Buzka, tak jsem si domluvil konzultaci a vydal se za ním přes celou republiku. Pan primář mě vyšetřil a následně i operoval. Po operaci jsem bral pár dnů léky na bolest, ale pak už to nebylo třeba. Když pominu parézu nohou a s ní související utlačený nerv, tak já opravdu nemám bolesti. Jsem rád, že jsem dal na to doporučení. Primář Buzek je skutečně odborník a jeho přístup je velmi lidský a laskavý, stejně jako přístup celého personálu nemocnice."

Jiří Svoboda, 62 let, Kraslice

Kromě profesionálního přístupu pacienti oceňují také rodinné prostředí malé nemocnice.

„Naše velká výhoda je v tom, že neděláme tak masivní operativu jako třeba ve fakultních nemocnicích, kde jedou jeden zákrok za druhým. Ti lidé jdou pak po dvou třech dnech domů bolaví a nikdo se s nimi nebaví. U nás jsou třeba 14 dnů, přičemž ta pooperační péče spočívá hlavně v analgetizaci a rehabilitaci."

MUDr. David Buzek, primář oddělení chirurgie páteře

Oddělení chirurgie páteře vzniklo v Karvinské hornické nemocnici v roce 2002. Od té doby se dynamicky rozvíjí. Ročně odoperuje přibližně 350 páteřních výkonů. Na pracovišti jsou ošetřováni pacienti s degenerativním onemocněním, deformitami páteře, osteoporózou, nádorovými a jinými onemocněními.