Zapojili jsme se do projektu, který učí děti a jejich prarodiče bojovat proti mrtvici

23.3.2023

V Brně se ve středu 22. března konala tisková konference u příležitosti zahájení realizace projektu Hrdinové FAST v České republice, jehož cílem je naučit děti poznat příznaky cévní mozkové příhody a umět okamžitě přivolat pomoc. Konference se zúčastnila také naše neuroložka MUDr. Hana Paloušková, která patří k odborným garantům projektu. Kromě své odborné konzultační role se bude s kolegy podílet na propagaci projektu v Moravskoslezském kraji a podporovat zapojení místních škol.

Motto projektu zní: Společně můžeme zachránit svět – jednoho prarodiče po druhém.

Mrtvice je druhou hlavní příčinou úmrtí, třetí nejčastější příčinou handicapu a jedním z hlavních důvodů, proč děti ztrácejí své prarodiče. „Smutnou realitou je, že mnozí pacienti s mrtvicí nemohou být léčeni, protože přijedou do nemocnice příliš pozdě. Lidé mohou přežít a žít dál bez následků, pokud se jim dostane rychlé, kvalitní a účinné péče. To je důvod, proč je důležité šířit povědomí o nejčastějších příznacích tohoto onemocnění a naučit děti, že je potřeba co nejrychleji přivolat pomoc,“ vysvětluje MUDr. Paloušková.

Obsah vzdělávacího programu hrdinů FAST je založený na animovaných postavách. Ústřední osobou je chlapec Časomil, který se stane hrdinou poté, co se naučí, jak porazit zlou krevní sraženinu, a zachrání život svých prarodičů. „Dalšími hrdiny kampaně FAST jsou animované postavičky, které zároveň dětem připomínají nejčastější příznaky cévní mozkové příhody: Tvářil Veselý, Ručoun Silný, Mluvilka Zpěvavá a vystupuje zde i Táňa učitelka, která děti výukou provází,“ popisuje koordinátorka projektu Renata Hejnová z Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně, jejíž rolí je pomoci školám kampaň ve výuce realizovat.

Zábavný pětitýdenní poutavý a interaktivní vzdělávací program je primárně zaměřený na děti ve věku 5 až 9 let. Učí děti empatii a lásce, a rovněž jim poskytuje praktické, život zachraňující dovednosti. Vzdělávací program je možné realizovat jak ve výuce, tak třeba v družině. Děti jsou vybaveny pomůckami, které jim pomohou splnit misi, a tou je vzdělávání prarodičů. Výukové materiály zahrnují i krátké animované filmy, aktivity ve třídě a materiály pro domácí použití, díky nimž děti poselství doručí doslova až domů.

„Prošel jsem celou strukturu vzdělávacího programu jako žák a je to bezva. Vyzkoušel jsem to i na svých dětech, které to moc bavilo. I děti kolegů si program moc chválí. Jsem rád, že mohu být součástí takového atraktivně zpracovaného projektu. Myslím, že grafické zpracování je silnou stránkou projektu a školám se to bude líbit,“ říká primář neurologického oddělení Nemocnice České Budějovice MUDr. Svatopluk Ostrý, který v projektu zastupuje lékařskou komunitu.

Kampaň Hrdinové FAST vyvinula Katedra pedagogické a sociální politiky Makedonské univerzity v Řecku společně s Iniciativou ANGELS podporující zlepšení péče o pacienty s cévní mozkovou příhodou. Kampaň Hrdinů FAST zaštiťuje Světová iktová organizace (WSO). V České republice je tento projekt realizován organizací Health Management Institute ve spolupráci s Cerebrovaskulárním výzkumným týmem Mezinárodního centra klinického výzkumu Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně, Nemocnicí v Českých Budějovicích a Karvinskou hornickou nemocnicí s podporou Cerebrovaskulární sekce České neurologické společnosti České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně.